pestovani

Pěstování jahod

Jahody jsou vytrvalé rostliny, které dorůstají do výšky třiceti centimetrů. Pěstování jahod je velice jednoduché a v Česku velmi oblíbené. Na každé zahrádce najdete několik záhonků právě s jahodami. Pokud jahody nepěstuje, protože nemáte zahradu, stačí vám jen květináč nebo truhlík.

Jak pěstovat jahody

Jahodník potřebuje půdu s dostatečným množstvím živin. Kompost na půdu dávejte dva týdny před výsadbou. Je proto nutné hnojit jahodníky každý rok, aby měli dostatek živin. Také je nutné je dostatečně zalévat. Dále jahodníky potřebují, aby byly pravidelně okopávány a aby byla půda okolo nich dostatečně pletá. Tento problém může vyřešit, že je zasadíte do otvorů černé fólie.

Sazenice jahod se můžou sázet na jaře v dubnu a květnu nebo na podzim srpnu či v září. Jahody z jarní výsadby dávají již na podzim toho samého roku další sazenice jahod. Jarní sadba je většinou lepší, protože má možnost lépe zakořenit a ujmout se. Sazenice jahod můžete koupit v zahrádkářství, ve velkých zahradnických marketech nebo získat i od známých.

Odrůdy jahod

Existuje mnoho odrůd jahod, některé jsou stáloplodící, jiné mají velké plody, jiné jsou zas velice sladké nebo lesní. Také každá odrůda jahod je jinak odolná vůči chorobám nebo k plísním. Choroby a plísně odpuzuje česnek, který se často sází poblíž jahod.
Popínavé jahody - popínavé jahody, které ve skutečnosti nejsou popínavé, mají jen dlouhé výhony, proto potřebují oporu. Často se ovšem objevují podvodníci, kteří nabízejí popínavé nebo pnoucí jahody, které ovšem tyto výhony nemají a navíc jsou nekvalitní. Často se jedná o reklamní trik.
Převislé jahody - jahody, které se hodí do truhlíků a květináčů či na balkón. Ovšem jejich plodnost je malá.
Stálopledící jahody - jahody se mohou sklízet od léta do brzkého podzimu. Na podzim jsou však už vysíleny, proto je nutné je pořádně hnojit.

Lesní jahody naleznete v lese nebo je můžete pěstovat i doma. Velmi dobrou variantou je pěstovat originální sady, které umožňují jednoduché pěstování lesních jahod. V sadě na pěstování dostanete balíček semínek, květináče a substráty. Můžete si tak jednoduše pěstovat jahody doma nebo můžete potěšit tímto originálním dárkem své příbuzné.