kolac

Jahodový koláč

Jahodový koláč je jedním z nejoblíbenějších koláčů vůbec. Jahodový koláč, který skvěle chutná v každém roční období, je nejoblíbenější létě, protože zrovna zrají jahody. V zimě pro přípravu jahodového koláče můžeme použít mražené jahody, které jsou takovou záchranou. Na našich stránkách vám ukážeme nejoblíbenější recepty na jahodový koláč.

Recept - Jahodový koláč s jogurtem

Ingredience:

Těsto: 300 g hrubé mouky, 2 vejce, 170 cukru krystalu, 1 prášek do pečiva, 450 g bílého jogurtu.
Na potření: půl sklenice jahodového džemu, 2 lžíce medu, 600 g jahod na ozdobu.

Postup:

Smícháme jogurt s vejci, cukrem, pak přidáme mouku, prášek do pečiva, kdy umícháme vláčné těsto. Těsto dáme do vymazané a vysypané formy, pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C tak 30 minut.
Umyté jahody nakrájíme na plátky. Až bude korpus vychladlý, tak ho potřeme džemem, poklademe na něj plátky jahod a pokapeme medem. Jahodový koláč necháme v lednici dvě hodiny a podáváme.

Recept - Jahodový koláč

Ingredience:

Těsto: 300 g hladké mouky, 300 g polohrubé mouky, 200 g cukru krupice, 150 g másla nebo hery, 3 vejce, prášek do pečiva, 250 ml mléka.
Na koláč: 1,5 kg jahod, cukr, žmolenka (cukr, máslo, hrubá mouka).

Postup:

Smícháme mouku, cukr, prášek do pečiva, vejce, máslo a mléko, vypracujeme těsto, které dáme na vymazaného a vysypaného plechu, nahoru rozmístíme jahody a posypeme drobenkou. Koláč pečeme při 180 °C 20 minut.

Recept - Lahodný jahodový koláč

Ingredience:

těsto: 4 vejce, 200 g cukru moučky, 100 ml oleje, 100 ml mléka, 220 g polohrubé mouky, půl prášku do pečiva.
krém: 450 g jahod, 250 g másla, 180 g cukru moučky, 2 jahodové pudingy

Postup:

Utřeme žloutky s cukrem a olejem, přidáme mléko, mouku s práškem do pečiva a sníh z bílků. Těsto dáme na vymazaný a vysypaný plech a pečeme do růžova při 180 °C.
Čerstvé jahody umyjeme, a krátce povaříme se 250 ml vody. Jahody dáme na upečené těsto. Jahodovou šťávu použijeme na vaření pudingu, přidáme k ní ještě 250 ml vody. Do pudingu pak vmícháme utřené máslo s cukrem. Krémem zalijeme jahody a necháme jahodový koláč zchladit v lednici.

Další recepty na jahodový koláč.